M. Tınaz Titiz
 
- Can Demirağ
- Çiğdem Karabulut
- Mert Nuhoğlu
- Osman Köroğlu
- Özlem Şerbetçioğlu
Sevgili Gençler,
Kendimizi bilebildiğimiz ilk yıllardan beri, çevremizdeki herkesin, hemen her konuda, iyi niyetlerle verdikleri öğütleri hatırlayalım.

Ben bu öğütler içinden kimilerini hatırlıyorum; eminim, benim hatırlamadığım bazıları da başkalarına yararlı olmuştur.

Benim bu yoğun öğüt bombardımanından niçin bütünüyle yararlanamadığımı irdelerken başlıca iki neden öne çıkıyor: Birisi, benim özgün ihtiyaçlarım ile bana verilen öğütlerin örtüşmeyişidir. Ya da en azından, “ihtiyaç duyduğum anlar” ile “öğüt aldığım anlar”ın üst üste gelmeyişidir.

Ama bundan daha önemli bir başka neden, her öğüt verildiğinde içimden yükselen, “ama onu yapabilmem için gereken ......... yok; o halde bu öğüt doğru olsa dahi benim için bir sözden ibarettir, işime yaramaz” itirazıdır.

Gide gide, her öğüdü aynı kefeye koyarak, “öğüt, öğüt vermek için yapılır, başkaca bir işe yaramaz” gibisinden yanlış bir genellemeye varmak da mümkündür. Ben böyle bir genelleme yapmıştım ve ancak ileri yaşlarımda bu genellemeyi kırıp, öğütler içinden işime yarayanları arayıp seçip kullanabilmeyi öğrenebildim.

Sonraları, bir başkasının deneyiminin bir parçası demek olan “öğüt”ün işime yarayabilmesi için gerekenlerin bende var olduğu, ama üzerinin örtülü ve keşfedilmeyi beklediği gerçeğini keşfettim.

Bunun ne demek olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bu ilk anda inanılmaz gibi görünüyor, ama gerçektir.

Soğuktaki ısınma, acıkınca doyma gibi ihtiyaçlarınız, sizin dışınızda vardır ve donuk olarak beklemektedirler. Siz onları fark edip sahiplendiğiniz andan itibaren birer enerji kaynağı haline gelirler ve sizi harekete geçirirler.

KiGep (Kişisel Gelişme Platformu) katılımlı çalışma oturumları, öğrenme merkezi, mentor çemberi, öğrenme çemberleri ve benzeri araçlarıyla bir
“öğrenme ve iletişim platformu” olarak hazırlandı.

KiGeP’te size çeşitli formlar altında sunulacak örnek olaylarla birlikte,
  •   kendi yetenek ve sınırlarınızı keşfetmenize yardımcı olunacak” ve
  •   “kendi yetenek ve sınırlarınızdan oluşan bir alan içinde yaşadığınız ve bu alanı her genişlettiğinizde yeni imkânlarla karşılaşacağınız”,
  •   “her sorunun öğrenme yetmezliği demek olduğu, dolayısıyla sorunlarınızın ancak öğrenme yoluyla çözülebileceği”,
  •   “çözülemez gibi duran sorunlarınızın, daha çözülebilir formlara dönüştürülebilmesi için nasıl sorular sorulabileceği”,
  •   “olumsuz tutumların birer sorun kaynağı, olumluluğun ise başlıbaşına bir güç olduğu”,
  •    “tüm çevrenizin, sizin öğrenme ihtiyaçlarınızı gidermek için hazır bekleyen imkanlarla çevrili olduğu”,
  •    “amaçlarınıza erişmek için bir öğrenme planını nasıl yapabileceğiniz”,
  •   “öğrenme ihtiyaçlarınızın giderilmesinde mentorlardan nasıl yararlanabileceğiniz ya da yeni mentorları nasıl bulabileceğiniz”
gibi konularda sunumlar yapılacak, diğer katılımcılarla yardımlaşmalı çalışmalar yapacaksınız.
Bütün bunlar için aklınıza gelebilecek olan “ben bunları nasıl yapabilirim ki” sesine kulağınızı kapatın ve şunu hatırlayın: “Ben bunları yapabilirim. Gerçekten bende böyle bir güç varsa bunu denemeliyim. Eğer bir kere başarılı olursam müthiş bir hazine ile karşı karşıyayım demektir.”

Sevgili Gençler,
Bu mektubumu okuduğunuz andan itibaren önünüzde iki seçenek olacak: biri, sizi alıkoyan, bir şeyler yapamayacağınızı ve de yapmamanız gerektiğini söyleyen ömür tüketme yoludur.

Diğeri ise kendinizi ve çevrenizdeki imkanları keşfetme yoludur.


Ben, yaşamımın bir bölümünü birinci yolda geçiren, ama sonraları tamamen tesadüflerle ikinci yolun varlığını fark etmiş bir örnek olarak, size deneyimlediğim ve gerçekliğinden yüzde yüz emin olduğum bir yolu deneyimlemenizi öneriyorum.

Bu yol, herhangi bir amacınızı gerçekleştirmek için kullanılabilir. İş bulmak, hizmet satma yoluyla işinizi kurmak, bilmediğiniz bir sporu öğrenmek ya da kilo vermek gibi herhangi bir amaçla bu yolu kullanabilirsiniz.

“Kendinizi ve çevrenizdeki imkanları keşfedip, amaçlarınıza göre bir plan yapıp bu imkanları harekete geçirmek ” olarak özetlenebilecek bu yolda sizlere başarılar diliyorum ve başarınızdan zerrece de kuşku duymuyorum. Haydi bakalım!
 
M. Tınaz Titiz